سفارش تبلیغ
مجله هاست ایران
مجله هاست ایران
خدایا! . . . از نادانی و بیهودگی و از گفتار و کردار بد به تو پناه می برم . [امام علی علیه السلام ـ در دعای یوم الهریر در پیکار صفّین ـ]
کل بازدیدها:----691757---
بازدید امروز: ----36-----
بازدید دیروز: ----58-----
پایگاه اطلاع رسانی مباشر

 

نویسنده: موسی مباشری
شنبه 91/9/18 ساعت 3:34 عصر

سئوال52

موضوع: بی احترامی وکتک زدن زن توسط همسر

    خیلی ناراحتم....میترسم ..اصلا باورم نمیشه؟؟....اخه چرا اینکارو کرد....هنوز از ازدواجمون 2 سال نگذشته که دست رو من بلند کرد....امروز صبح 2 تا لگد زد به من( درد نداشت اما از جراتی که به خودش داد تا دست روم بلند کنه ناراحتم) بعد از این که من همه ی حرفامو که تو دلم بود بهش گفتم ( تا حالا خیلی احترام بهش میزاشتم حتی تو دعواهامون اما اینبار دیگه نتونستم بی احترامیهاشو تحمل کنم)و  اونم نتونست عصبانیتش را کنترل کنه...!!..دعوامون سر این بود که اصلا به خانواده من اهمیت نمیده...ازش خواستم با من با هم بریم با ماشینمون دنبال خواهر بزگم فرودگاه که از یک سفر 10 روزه خارجی بر .میگشت اما بهونه اورد و گفت که کار دارم ( در صورتی که حتی به خاطر دوستاش تا فرودگاه میره و تا خونشون هم اونارو میرسونه چه برسه به داییو بقیه فک و فامیلش )منم بهش گفتم که هر وقت من یک چیزی از تو میخوام که مربوط به خانوادم میشه رد میکنی پس از من هم انتظار نداشته باش به خانوادت احترام بزارم..و خیلی چیزهای دیگه که از قبل تو دلم مونده بود را بش گفتم...شروع کرد به فحاشی و من هم هرچی گفت به خودش برگردوندم ....این حرفارو که شنید پا شد منو زد.... من الان که براتون مینویسم خانه برادرم هستم ...صبح برای برداشت بعضی وسایلم خانه خودم رفتم که شوهرم هم خانه بود از من خواست کلید اتاق ها را بهش بدم با اینکه خودش یک دسته کلید داشت اما من ندادم و گفت که اینجا کاروانسرا نیست که هر وقت خواستی بری وبیای؟!!..این باعث شد سر حرف باز بشه و کمی حرف بزنیم و بعد از کمی گفتگو حرف های اخرش را به من زد...گفت من همین هستم که میبینی یک ادم مردسالار که باید از او مطابعت کنی...من در هیچ کاری با تو مشورت نخواهم کرد و هر وقت جواب مرا بدهی کتک خواهی خورد.. از نظر اسلام این حق شوهر است که زنش را بزند اگر فرمانبرداری نکرد...و من گفتم که ایا اینقدر سطحی به مسایل نگاه میکنی و زندگی مشترک مثل بازی است برای تو که هر وقت خواستی شروع کنی و هر وقت خواستی تمام؟ گفت اره برای من بازی است هر وقت بخوام تمومش میکنم..اگر میتونی با این شرایط ادامه بده اگر که نه همین الان که بچه ای نداریم جدا شیم!!!!!!؟؟؟.و به من میگه فکر میکنی که دانشگاه رفتی یعنی خیلی عقل کل هستی؟؟0(در صورتی که خودش هم سال پیش لیسانس گرفت) ..نمیدونم چیکار کنم...میخوام اینجا بمونم تا به خودش بیاد و پشیمون بشه ...شما چی فکر میکنید؟ لطفا راهنماییم کنید.....الان 3 روز میشه خونه برادرم هستم...قبل از این در 80? موارد با من مشورت میکرد و الان که فکر میکنم میبینم من کمی بیش از حد ازش توقع داشتم اخه خیلی وقتها هم به خانواده من کمک کرده...لطفا راهنماییم کنید...(سحر)

پاسخ مشاور

    خواهر گرامی سلام علیکم شما از کتک کاری همسرتان گفتید وبسیار ناراحت شدید از نکاتی پایانی سئوالتان استفاده می کنیم فرمودید قبلا" شوهرتان در بیش از هشتاد مورد با شما مشورت می کرده است خیلی وقت ها هم به خانواده شما کمک می کرده است بسیارخوب همین دو خصلت کافی است که بدانید شوهر بسیار خوبی دارید چه شده که الان اینطور برخورد کرده است؟ اگر کمی فکر کنید خواهید فهمید شاید هم رفتارهای شما باعث این موضوع شده باشد البته خودتان گفته اید که :«...من کمی بیش از حد از او توقع داشتم» خوب آیا بهتر نیست توقعات خود را پایین بیاورید ودر حدی که امکان پاسخگویی برای او وجود دارد مطرح کنید؟ بیاد داشته باشید که زنان هروقت خواسته ای از همسر خود دارند بهتر است با روی گشاده وبرخورد مناسب ودر حد مقدورات همسر خود طلب نمایند واز تند مزاجی وروحیه پرخاشگری وطلبکار بودن خود داری نمایند

در خصوص کتک کاری رعایت نکات فوق وموارد زیر موثر خواهد بود

  - سعى کنید خود را تحریک براى مقابله با آن‏ نکنید چه اینکه وضعیت وخیم‏تر خواهد شد و ایشان در این مقابله پیروز خواهند شد و مشکلات شما چند برابر مى‏گردد.

- سعى کنید روابط خودتان را با او خیلى گرمتر کنید.

- در صورت امکان گاهى اوقات هدیه‏اى براى همسرتان تهیه کنید

- اگر پدر یا مادر یا خواهر همسرتان بیمار شدند حتماً به عیادت آنها بروید خلاصه این که با ایجاد روابط صمیمى بهترین و بیشترین کمک را مى‏توانید به خود بکنید و این کار نیاز به گذشت صبر و رفتار بزرگ‏منشانه دارید که حتماً شما اینچنین هستید.

- از اقداماتی که باعث ناراحتی او می شود خود داری کنید

- در مقابل پرخاشگری او شما پرخاشگری نکنید

- زمانی که او باتندی مطالبی را مطرح می کند از اتاق خارج وخود را به کار دیگری مشغول کنید.

مواردزیر را خودتان مراعات کنید:

        1. از درگیری لفظی با او اجتناب کنید.
      
2. هرگز با او مقابله به مثل نکنید وبد دهنی های او را جواب ندهید.
      
3. سعی کنید متانت خود را حفظ کنید و عفت کلام را کاملا رعایت کنید.
      
4. هر وقت بد دهنی کرد سکوت کنید. اما اگر با سکوت شما بیشتر عصبی می شود و بیشتر بد دهنی می کند سکوت نکنید بلکه با او صحبت کنید وبا آرامی کلامات مؤدبانه به کار ببرید و او را تحمل کنید.
      
در مرحله بعد باید در بعد شناختی، اخلاقی و عاطفی او تغییراتی ایجاد کرد. در بعد شناختی راهکارهای زیر را عملی سازید:

1-    در وقت هایی که با همدیگر خیلی خوب هستید با آرامش و زبان خوش به او بگویید شما جنبه های بسیار مثبتی دارید و حیف شماست که حرف های بد از دهانتان خارج شود.

 2-       احادیثی را از معصومین درباره بد دهنی و حرف های زشت برای او بیان کنید (به کتاب اصول کافی مراجعه کنید واز فهرست آن این احادیث را استخراج کنید).

3-    نوارهای سخنرانی که درباره بد دهنی وعواقب آن هست تهیه کنید (مثل نوارهای آیت الله حسین مظاهری که بحث های خانواده را مطرح می کند. البته اگر اهل مطالعه است کتاب آن را تهیه کنید وبا هم مطالعه کنید).

4-    کتاب آیین همسرداری از ابراهیم امینی کتاب مناسبی است، تهیه کنید و مطالعه نمایید.

5-    به کتاب جامع السعادت مرحوم نراقی، بخش یک (که مربوط به همین مطالب است) مراجعه کنید.

6-    در صورت امکان با خانواده هایی که از نظر اخلاقی و شخصیتی در سطح مطلوبی هستند رفت و آمد داشته باشید.

7-    در صورتی که دوستان ناباب و بد دهان دارد سعی کنید ارتباط او را با آنها کمتر کنید.

8-    اگر احساس می کنید راهکارهای فوق کمتر زمینه و عمل کردن به آنها وجود دارد به صورت غیر مستقیم عمل کنید. مثلا افرادی که می شناسید می توانند روی او تأثیر بگذارند شناسایی کنید و از طریق آنها نکات بالا را عملی سازید.

9-    از تعریف کردن از مردان دیگر در مقابل او جدا خودداری کنید.
      
اما از نظر عاطفی نکات زیر را رعایت کنید:

     
1. اگر با مشکلی مواجه می شود با او همدردی و همکاری کنید.
      
2. هنگامی که در وضعیت خوبی قرار دارد به او بگویید «من تو را خیلی دوست دارم».
      
3. اگر بیمار شد به خوبی از او پرستاری کنید و برخوردهای عاطفی و دلسوزانه با او داشته باشید.
      
4. هنگامی که خسته است از او درخواستی نکنید.
      
5. وقتی می خواهد از خانه خارج شود تا درب منزل او را همراهی کنید و با خوش رویی او را بدرقه کنید.
      
6. وقتی به خانه می آید خود را از نظر ظاهری آراسته کنید و به استقبال او بروید.
      
7. اگر مسأله ناراحت کننده ای قبل از آمدن او در خانه رخ داده است در بدو ورود آن را مطرح نکنید.
      
8. از کسانی که نسبت به آنها حساسیت دارد نزد او صحبت نکنید.
      
9. اگر میهمانی به خانه آورد با خوش برخوردی به خوبی از او پذیرایی کنید.
      
10. به کسانی که برای او مهم هستند احترام بگذارید.
      
11. از افرادی که به هر دلیلی از آنها بدش می آید صحبت نکنید.

اگر محل زندگی شما در استان اصفهان می باشد می توانید بهمرکز مشاوره وخدمات روانشناختی رهنما واقع در شهر زرین شهر- خیابان شهید رجایی -کوچه آینده سازان یک -جنب هنرستان تربیت مراجعه ویا با تلفن 2211515- 0334 تماس حاصل فرمائید

 


    محل درج سئوال از مشاور -------(پاسخ سئوال پس از یک هفته روی سایت قرار می گیرد) ( )

 • لیست کل یادداشت های این سایت
 • سئوال 62 - ارتباط با مادر شوهر
  پرسشنامه ها
  رمز پیروزى مردان بزرگ
  تکنیک خاموشی
  مشاوره رهنما
  سئوال 61 : لجوج وخودرأی بودن همسر
  معرفی کتاب
  آموزش خانواده
  وقتی کسی را دوست دارید
  آیین همسرداری
  مشاوره اینترنتی
  مشاوره مجازی
  سخن روز
  [عناوین آرشیوشده]

 •  RSS 

 • خانه

 • ارتباط با من
 • درباره من

 • parsiblog
 • درباره من

 • لوگوی سایت

 • پیوندهای روزانه

 • مطالب بایگانی شده

 • لوگوی دوستان من

 • اوقات شرعی

 • اشتراک در سایت

 •  
  یاحق
  خدانگهدار